Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş. arasında 19.01.2023 tarihinde TÜBİTAK 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Arttırılmasına Yönelik Destek Programı “1601-2022-2 BİGG - 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı” başlıklı çağrı kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlük Makamında düzenlenen imza töreninde, KSÜ Rektörü-Kahramanmaraş Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alptekin Yasım ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü-Gaziantep OSB Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Türkay Dereli iş birliği protokolünü imzaladı. İmza törenine KSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Orhan DOĞAN, Prof. Dr. Nuri KAHVECİ, Prof. Dr. Ersin AKINCI, KSÜ Genel Sekreteri Ali Rıza BEKLER, Kahramanmaraş Teknokent Yöneticileri ile HKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Lütfi YOLA, Prof. Dr. Gül Rengin KÜÇÜKERDOĞAN ve HKÜ TTO ile Gaziantep OSB Teknokent Yöneticileri katıldı.


Protokol ile girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, nitelikli iş planlarına dönüştürülecek özgün, etkili ve uygulanabilir iş fikirlerinin oluşturulması ve girişimcilerin TÜBİTAK BİGG 2. Aşama desteği almalarının sağlanması amaçlanmaktadır.


Tören sonunda KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’ye ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek günün anısına Kahramanmaraş işi ceviz oyma sandık takdim etti. Rektör Yasım yapılan protokolün iki üniversite arasında değişik alanlarda da iş birliğinin arttırılması için önemli bir adım olduğunu vurguladı.