Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayii Odası (KMTSO), 12. Olağan Meclis Toplantısı için Kahramanmaraş Teknokent'te bir araya geldi.

Teknokent Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, KMTSO Meclis Başkan Vekili Mahmut Arıkan, Teknokent Genel Müdürü Öğr. Gör. Oğuz Ciğerlioğlu ile birlikte KMTSO Meclis Üyeleri, Teknokent Yönetim Kurulu Üyeleri ve Teknokent firmaları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, "Kahramanmaraş, sanayi alanında Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biri konumundadır, deprem nedeniyle zorluklarla karşılaşsak da kısa sürede toparlanacağımıza inanıyorum. Bu süreçte Teknokentimizle Kahramanmaraş'ın sanayisine destek olmayı amaçlıyoruz. KSÜ olarak sanayicilere her türlü bilgi, deneyim ve altyapı desteğini sunmaya hazırız. 12. Olağan Meclis Toplantınızın verimli geçmesini diliyorum." dedi.

Toplantıda söz alan KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu ise yaptığı değerlendirmelerde, "Kahramanmaraş, pamuk ipliğinin %55'ini, örgü ve dokuma kumaşların %20'sini ve çelik mutfak ürünlerinin %70'ini üreten bir şehir. Sadece mevcut ürünlerle değil, aynı zamanda yüksek katma değerli, nitelikli ve teknolojik yatırımlarla sanayimizi geliştirmek istiyoruz.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla Ankara’da şehrimizi temsilen bir toplantı gerçekleştireceğiz. Toplantının gündeminde öncelikle, Tomsuklu İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin bu yılki ödeneğinin artırılması bulunmaktadır. Bölgenin altyapı çalışmalarını 2024 yılında tamamlamayı ve yatırımcılarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Kararı ile ilan edilen yeni sanayi alanlarının niteliğinin belirlenmesi ve hızla devredilmesi gerekmektedir. OSB'lerimizdeki doluluk oranı, Tekstil İhtisas OSB dahil olmak üzere %100'e ulaşmış durumda ve birçok yatırımcımız yer talebinde bulunmaktadır. Bu konuyu Sayın Bakanımıza ileteceğiz.

Küçük Sanayi Sitemizdeki yerinde dönüşüm faaliyetleri devam ediyor. Şu anda bakanlıktan aldığımız bilgilere göre müracaat sayısı 20’dir. 2500 işyerimizden 1200'ü yıkık veya ağır hasarlı durumda. Esnaflarımızın başvurularını hızlandırmaları gerekmektedir.

Elbistan'da takip ettiğimiz bir Enerji İhtisas Sahası bulunmaktadır. Bu konuyu da toplantımızda ele alacağız. Kahramanmaraş olarak Enerji İhtisas OSB’ye ihtiyacımız var.

TUSAŞ ile ilgili şirket kuruluşlarında sona yaklaştık. 22 Şubat’ta Savunma Sanayi Başkanımız SayınProf. Dr. Haluk Görgün ve programında bir aksilik olmazsa Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın katılacağı bir ortak protokol imzalayacağız. Türkoğlu’daki tesisimizin açılışıyla birlikte Ticaret ve Sanayi Odamızda imza törenini gerçekleştireceğiz. Bu yatırım Kahramanmaraş'ın savunma sanayi kenti olmasını sağlayacak. Detayları kamuoyuyla paylaşacağız." İfadelerinde bulundu.

KMTSO Ocak ayı faaliyetleri ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüşmelerin yapıldığı toplantının Divan Başkanlığını üstlenen KMTSO Meclis Başkan Vekili Mahmut Arıkan ise, "Tekstil sektöründe moda ve tasarım alanında öne çıkmamız gerekiyor. Dünya tekstil sektöründe geleceği belirleyen yer İtalya'dır. Daha fazla pay almak için ürünlerimize katma değer katmalıyız. Üniversitemizle iş birliği yaparak moda ve tasarım merkezi faaliyetlerini desteklemeliyiz. Teknolojiye yatırım yapmak da şart. Üniversitemizin Teknokent ve ÜSKİM gibi kurumları, sanayicilerimiz için büyük önem taşıyor. Üniversite ve Teknokent yönetimine destekleri için teşekkür ediyoruz." dedi.

KMTSO üyelerine Teknokent hakkında bilgi veren Teknokent Genel Müdürü Öğr. Gör. Oğuz Ciğerlioğlu ise, "Teknokent, AR-GE, yazılım ve tasarım faaliyetlerini destekleyerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor. Bugün burada sanayicilerimizle bulunarak faaliyetlerimizi tanıtmak istedik. Bölgemizdeki AR-GE faaliyetlerini artırmak istiyoruz. Sizin desteğinizle ilimize ve ülkemize katkı sağlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

KMTSO 12. Olağan Meclis Toplantısı, anısına düzenlenen kokteyl ile son buldu.