KAHRAMANMARAŞ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

4 Temmuz 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 2011/1968 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü’nün içerisindeki 102 dönümlük arazi, ‘Teknoloji Geliştirme Bölgesi 1 (TGB-1)  ‘Teknoloji Geliştirme Bölgesi  olarak ilan edilmiştir...

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş., Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin yönetilmesi ve işletilmesinden sorumlu şirkettir ve 10.04.2012 tarihinde kurularak bölgede girişimci kabulüne başlamıştır. Kahramanmaraş Teknokent, Teknoloji Geliştirme Bölgesi-1 alanında yapılan 6.000 metrekare kapalı alana sahip yeni binasında  faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Yönetici şirketimiz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) önderliğinde Valilik, Ticaret ve Sanayi Odaları, Belediye, Organize Sanayi Bölgeleri ve Özel Sektör temsilcilerinden oluşan 16 ortaklı bir yapıdır.

Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde özellikle ileri teknoloji ve ar-ge çalışmaları üreten, ülke ekonomisine daha yüksek katma değer ve istihdam sağlayan, ulusal / uluslararası rekabet gücü yüksek firmaların oluşumu desteklenmektedir.

Toplam 17 sanayi kolunda 1.028 sanayi tesisinin faaliyet gösterdiği Kahramanmaraş, 4 Organize Sanayi Bölgesi ve 11 Küçük Sanayi Sitesi ile Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden birisidir. Türkiye Metal Mutfak Eşyalarının %60 ı, iplik sektörünün %35’i, İSO ilk 1000 arasında 21 firma, 246 ihracatçı şirket ile yılda 2 milyar $ ihracat yapan büyük şehrimizde tek üniversite ve tek teknokentin olması bakımından beklentiler bir hayli yüksektir.